Jacob Kiplimo pobił rekord świata w półmaratonie

0
275
Jacob Kiplimo pobił w Lizbonie rekord świata w półmaratonie. Zdjęcie: worldathletics.org

Jacob Kiplimo (Uganda) nie tylko zajął pierwsze miejsce w półmaratonie w Lizbonie w dniu 21 listopada 2021 roku, ale także skrócił rekord świata o 1 sekundę.

21-letni Kiplimo przebiegł najszybciej półmaraton (mężczyzna) w historii, pokonując 21 km w zaledwie 57 minut i 31 sekund.

Obecny mistrz świata w półmaratonie zaczął odrywać się od grupy po zaledwie trzech kilometrach, pokonując pierwsze pięć kilometrów w 13:40.

Kiplimo zbudował jeszcze większą przewagę do czasu, gdy osiągnął granicę 10 km. Osiągając 27:05, był o całą minutę przed grupą i był w stanie pobić rekord świata Kibiwotta Kandiego (Kenia).

Kiplimo miał zamiar ukończyć w czasie poniżej 57 minut po przebiegnięciu 15 km w 40:27, najszybszym czasie, jaki kiedykolwiek zarejestrowano na tym dystansie.

Chociaż jego tempo nieco spadło pod koniec, Jacob ukończył wyścig i ustanowił nowy rekord świata swoim nadludzkim pokazem szybkości i wytrzymałości.

„Mając jeden kilometr przed sobą, wiedziałem, że zamierzam pobić rekord świata” – powiedział Kiplimo.

„Kiedy byłem na ostatniej prostej i zobaczyłem zegar, dałem z siebie wszystko i powiedziałem sobie, że muszę szybko biec, aby dotrzeć do mety”.

Kiplimo dorastał na górze Elgon w pobliżu granicy ugandyjsko-kenijskiej, na wysokości około 1900 metrów. Codziennie biegał pięć kilometrów, żeby dostać się do szkoły i jeszcze pięć, żeby wrócić do domu.

Najpierw zaczął ścigać się jako biegacz górski, ale wkrótce odkrył, że jest równie biegły na torze.

W wieku zaledwie 15 lat Kiplimo brał udział w biegu na 5000 metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Rio 2016, stając się najmłodszym olimpijczykiem w Ugandzie.

Swój pierwszy tytuł Księgi Rekordów Guinnessa zdobył w 2017 roku, stając się najmłodszą osobą, która zdobyła punkty na spotkaniu lekkoatletycznym IAAF Diamond League, w wieku 16 lat i 172 dni. Jacob ukończył wyścig na 3000 metrów w Doha, w Katarze na siódmym miejscu.

Nowy rekord świata Kiplimo pobił w 2021 roku, po tym, jak zdobył brąz w biegu na 10 000 metrów na igrzyskach olimpijskich w Tokio i piąte miejsce w biegu na 5000 metrów.

Czytaj: Fenomenalny debiut 8-latki