Już wszystko wiadomo! Oto kandydaci na prezesa PZPN

0
323
Zbigniew Boniek i Maciej Sawicki. Zdjęcie: Twitter

W poniedziałek 19 lipca 2021 roku o północy minął termin zgłaszania kandydatur w wyborach na prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Federacja poinformowała, kto będzie się ubiegać o stanowisko Zbigniewa Bońka.

Marek Koźmiński i Cezary Kulesza zebrali wymaganą liczbę rekomendacji (minimum 15) od klubów PKO Ekstraklasy, Fortuna I ligi i wojewódzkich związków. Łącznie 52 podmioty, z których każdy miał prawo poparcia nie jednego, a dwóch kandydatów.

Trzeci gracz, Józef Wojciechowski, nie spełnił wymaganych warunków.

Kulesza sam poinformował na Twitterze, że otrzymał aż 40 głosów poparcia na 52 możliwych do uzyskania.

Dopiero w lipcu do stawki zdecydował się dołączyć Józef Wojciechowski, niestety nie udało mu się zebrać minimum rekomendacji, ale jak informuje Krzysztof Stanowski z weszlo.com, zabrakło mu niewiele, bo otrzymał 13 rekomendacji.

Oficjalne oświadczenie PZPN informuje, że jedynie dwóch pierwszych kandydatów zgłosiło swoje kandydatury w określonym terminie i ze spełnieniem wymaganych warunków formalnych.

Tak więc do walki o fotel prezesa PZPN będą walczyć dwaj wiceprezesi federacji, których do zarządu wprowadził ustępujący po dwóch kadencjach Zbigniew Boniek. 

Koźmiński na początku był w randze wiceprezesa ds. zagranicznych (2012–16), a następnie wiceprezesa ds. szkoleniowych.

Kulesza z kolei w pierwszej kadencji Bońka był członkiem zwykłym zarządu, natomiast w drugiej pełni funkcję wiceprezesa ds. piłkarstwa profesjonalnego.

Obaj panowie to byli piłkarze, którzy dzisiaj są niezależni finansowo.

Koźmiński to 45-krotny reprezentant Polski (1992-2002), srebrny medalista IO 1992 i uczestnik MŚ 2002. Przez dekadę (1992-2002) występował w Serie A. Grał też w PAOK-u Saloniki, a w Polsce był związany z Hutnikiem Kraków i Górnikiem Zabrze.

Kulesza tak bujnej kariery zawodniczej nie osiągnął, ale zna smak gry w ekstraklasie. Wystąpił w niej 18 razy w barwach Jagiellonii Białystok (1988-1990).

Czytaj: Zbigniew Boniek: Zieliński pasowałby do Messiego

Obaj panowie po zakończeniu kariery piłkarskiej dobrze zainwestowali pieniądze. Koźmiński przyznał w jednym z wywiadów, że zainwestował 80% zarobionych na boisku pieniędzy. Głównie w nieruchomości. Buduje mieszkania, biura i centra handlowe. Na początku przekształcał dworce autobusowe w centra handlowe. Pierwszym takim przedsięwzięciem była galeria „Dekada” w małopolskich Myślenicach.

Kulesza natomiast zbił majątek na disco polo. W 1994 założył prężnie działającą do dziś wytwórnię „Greenstar”, trafiając na pierwszy szczyt popularności muzyki dance w kraju. Stał się monopolistą w tym gatunku. To on stoi za sukcesami najbardziej znanych zespołów muzyki rozrywkowej. W jego stajni były m.in. Akcent i Zenek Martyniuk, Boys, Milano czy Toples.

Kulesza jest też właścicielem dwóch hoteli – w Białymstoku i Jeżewie.

Kulesza jest jednym ze współwłaścicieli Jagiellonii Białystok, w którą zainwestował w 2008 roku. Był też dyrektorem sportowym (2008-10) i prezesem tego klubu (2010-21). Za jego kadencji Jagiellonia Białystok odniosła największe sukcesy w historii.

Koźmiński w latach 2003-2005, czyli tuż po zakończeniu kariery, był udziałowcem Górnika Zabrze. Z kolei jego jedynym sukcesem było zmniejszenie dziury w budżecie.

Wybory

Odbędą się one 18 sierpnia na Walnym Zgromadzeniu Sprawozdawczo-Wyborczym. Do zwycięstwa potrzebnych będzie 60 ze 118 głosów.

Prócz wymienionych już klubów i związków, prawo wyboru będą miały również środowiska trenerów, sędziów, futsalu i piłki kobiecej. Kulesza lub Koźmiński zastąpią na stanowisku Zbigniewa Bońka, który jest sternikiem federacji od 2012 roku.

Tego dnia poznamy również nowego sekretarza generalnego federacji. Maciej Sawicki także postanowił odejść ze stanowiska wraz z Bońkiem, który 9 lat temu zaprosił go do pracy w związku.

W zależności, kto wygra, Koźmiński albo Kulesza będą musieli wskazać także nowego przewodniczącego Kolegium Sędziów PZPN. Dotychczasowy szef polskich arbitrów Zbigniew Przesmycki został odwołany z dniem 19 sierpnia.