Więzienie za doping

0
1349
zdjęcie/źródło: https://lepszytrener.pl/blog-trenera/dlaczego-doping-w-sporcie-jest-zakazany

Doping obecny jest w sporcie od zawsze. Stosują go nie tylko słabsi, ale nawet i najlepsi zawodnicy. Czasami zarzuca się stosowanie dopingu całym kadrom narodowym. Jednym z takich przypadków są Chiny. Państwo środka postanowiło walczyć ze złą opinią. W 2019 roku Chiny planują drastycznie zaostrzyć kary za stosowanie dopingu. Dla niektórych zawodników może to oznaczać nawet pobyt w więzieniu.

Doping – najlepszy przyjaciel sportu

Jednym z pierwszych skandali na skalę światową, kiedy to przyłapano wielką sławę na dopingu był piłkarz Diego Maradona. Ten legendarny Argentyńczyk został zawieszony za stosowanie niedozwolonych substancji aż dwukrotnie – w 1991 i 1994 roku. Potem była na przykład lekkoatletka Marion Jones, która zawdzięcza zdobycie 5 medali olimpijskich na olimpiadzie w Sydney w 2000 roku właśnie dopingowi. W 2016 roku do grona zawodników wspomaganych niedozwolonymi substancjami dołączyła tenisistka Maria Sharapova. Jednakże to największą i najbardziej odrażającą aferą dopingową było chyba oskarżenie wysunięte przeciwko kolarzowi Lance’owi Armstrongowi przez Amerykańską Agencję Rządową ds. walki z dopingiem w 2012 roku.

Kiedyś anioł, na zawsze diabeł

Armstrong, uważany wówczas za ideał sportowca, został oskarżony o stosowanie EPO, kortyzonu, testosteronu, hormonu wzrostu oraz dokonywanie transfuzji krwi w latach 1996-2011, czyli przez prawie całą swoją karierę zawodową. W trakcie procesu przedstawiono liczący ponad tysiąc stron raport o „najbardziej zaawansowanym, profesjonalnym i skutecznym programie dopingowym, jaki pojawił się w sporcie”, którym zarządzali współpracownicy Armstronga.

Kolarz został dożywotnio zdyskwalifikowany i pozbawiony wszystkich siedmiu zwycięstw w Tour de France oraz medalu olimpijskiego z Sydney. Kolarz przez lata tuszował swoje działania, jednakże kiedy wszystko wyszło na jaw i zakończono postępowanie przeciwko niemu, Armstrong szczerze opowiadał o swoim postępowaniu. Afera dopingowa kolarza całkowicie zrujnowała jego wizerunek i życie prywatne. Armstrong już zawsze będzie płacić za swoje działania i być diabłem sportu – idealnym antysportowcem.

Poniżej możecie zobaczyć całość rozmowy Armstronga z Oprah’ą Winfrey, która była istną spowiedzią  kolarza.

https://www.youtube.com/watch?v=vtQZe9JTKUE

Chiny mówią NIE!

W 2022 roku Chiny będą gospodarzem Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. W związku z tym chcą walczyć ze złą sławą z jaką mierzą się od wielu lat odnoszącą się do masowego stosowania przez chińskich zawodników dopingu. Rząd chce drastycznie zaostrzyć kary za przyłapanie zawodnika na dopingu. W skrajnych przypadkach, np. takich kiedy zawodnik stale stosuje doping lub wybiera bardzo mocne środki, grozić będzie sportowcowi więzienie. Minister sportu Gou Zhongwen tłumaczy swoją decyzję następująco:

Chcemy pokazać światu, że bardzo poważnie podchodzimy do problematyki dopingu w sporcie i podejmujemy stanowcze działania, aby ten groźny proceder zlikwidować

– cytat: źródło

Ruch chińskiego rządu jest jakimś rozwiązaniem. Szczególnie, kiedy mamy do czynienia z takimi przypadkami jak afera dopingowa Armstronga, który dopuszczał się przy tym łapówkarstwa i na wszystkie jego wyniki miał wpływ doping.

 

 

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesuje Cię sport? Koniecznie odwiedź f7sport.pl

Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie odwiedź f7city.pl

źródło artykułu: tvn24